Egészséges ételek kicsiknek és nagyoknak

Mit egyen a baba? Mit egyen a gyerek?

Mit egyen a gyerek?

Ez nyilván azon kérdések egyike, amit sokan felteszünk magunknak. Miután másfél évvel ezelőtt a paleolit életmódot választottam és rengeteget olvastam a helyes/helytelen táplálkozással kapcsolatban, intenzíven foglalkoztat az, hogy hogyan is kezdjem ikreim hozzátáplálását.

A helyes étrend kialakítása égető kérdéssé vált, mikor ikreim 3 hónaposak lettek, ugyanis kisfiamról kiderült, hogy laktózérzékeny. A védőnő tanácsára (és természetesen személyes meggyőződésből) laktóz-, és gluténmentes étrendet kell a babáknak kialakítani. 

Ha megnézzük a reklámokat, körbenézünk a boltok polcain, azt látjuk, hogy folyamatosan duruzsolják a fülünkbe, hogy igyunk tejet, együk a finomított lisztekből készített pékárut, tömjük a gyerekeket mindenféle egészségesnek kikiáltott dologgal. Semmi sem szent, semmi sem számít. Csak vedd meg! 

Pedig számos tanulmány született például azzal kapcsolatban, hogy a tej borzasztóan egészségtelen.

Az ember az egyetlen olyan faj, aki más fajok tejét issza, ráadásul nemcsak élete első néhány hónapjában, hanem egy egész életen keresztül. Persze a tej tele van értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal – például kalciummal, ami elengedhetetlen az egészséges csontokhoz, ám azt semmi nem bizonyítja, hogy a tejben lévő kalcium beépülne a csontokba. Sőt! Tudományos kutatások igazolják, hogy nagyobb mennyiségű tej fogyasztása nem csökkenti a csontritkulás kialakulásának esélyét. (Harvard Egyetem kutatása) Egyáltalán nem általánosan elfogadott tény, hogy a megfelelő mennyiségű kalciumot csak tejfogyasztással lehetne bevinni szervezetünkbe.
Továbbá számolnunk kell azzal, hogy a feldolgozott tej növekedési hormont, baktériumokat, antibiotikumot és gennyet tartalmaz, ráadásul fokozott inzulinválaszt vált ki szervezetünkben (ez pedig cukorbetegséghez vezet!!!). Ráadásul a laktóz súlyos problémát okozhat szervezetünkben.

“Annak ellenére, hogy a hivatalos források átlagosan 10-15%-ra becsülik a laktózérzékenységben szenvedők arányát az Európai Unió tagállamaiban, Magyarországon egyes szakértők az átlagnál magasabbra, 20-30%-ra, azaz 2-3 millió főre teszik azok számát, akiket ez a hiánybetegség érint.”
(Forrás: http://www.egeszsegtukor.hu)

“Az elhanyagolt laktózérzékeny betegnél többszörös hiánybetegség, a fertőző betegségekkel szemben fokozott érzékenység, gyenge fizikai és szellemi teljesítőképesség maradhat vissza. Szélsőséges esetben az elégtelen felszívódás testi és értelmi visszamaradást, tanulási nehézségeket, viselkedészavarokat is okozhat.”
(Forrás: http://www.egeszsegtukor.hu)

Az általánosan elfogadott irányelvek szerint 1 éves kor alatt nem javasolt a tehéntej fogyasztása. Joghurtot és kefírt 9 hónapos kortól, sajtot 10 hónapos kortól, túrót 11 hónapos kortól javasolnak adni a babáknak.

Ha viszont tudjuk, hogy milyen problémákat okozhat a tej fogyasztása, minek adnánk gyermekeinknek akár 1 éves kor felett is? Számos más alternatíva létezik, nem feltétlenül kell a legkönnyebb utat választani…

Blogomban igyekszem alternatívát nyújtani azoknak, akiknek gyermekük laktózérzékeny és laktózmentes tejtermékek helyett a tejet és tejtermékeket teljesen ki szeretnék hagyni a baba, a gyermek étrendjéből; és azoknak is, akik az árral szemben szeretnének egy egészségesebb életet nyújtani gyermekeiknek (és saját maguknak), és bár nincsenek tüneteik, nem laktózérzékenyek, mégsem szeretnének kockáztatni.

A glutén kerülése legalább ennyire fontos. Nézzünk csak körül a boltok polcain! Ha egy adott termék véletlenül nem tartalmaz glutént, akkor is nagy valószínűséggel gluténszennyezett. Olyan mértékben telítődik a szervezetünk ezzel az allergénnel, hogy nem csoda, hogy minden bajunk van. Persze a betegségeket majd kezelik gyógyszerekkel, mindenféle terápiával, és csak nagyon keveseknek jut eszébe változtatni az étrenden, és kerülni az allergén anyagokat. 

Mezei Elmira hozzátáplálásról szóló cikkét nagyon megszívlelendőnek érzem, és ezen gondolatok mentén igyekszem majd kialakítani gyermekeim étrendjét.

Blogom célja, hogy összegyűjtsem azokat a recepteket, melyeket babáimnak és nagyobb gyermekeimnek adok, illetve megosszam a hozzátáplálással, etetéssel, étkezéssel kapcsolatos tapasztalataimat, legyen az pozitív vagy negatív.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!